Kommenteeri

Kevad on ajalooliselt suurpuhastuse aeg, kuid kui kodu korrashoid on jõuludest saadik piirdunud vaid nõude pesemise ja asjade oma kohale tagasi tõstmisega, siis tasub appi võtta lisaks lapile ka mõned puhastusvahendid. Poodide kodukeemiaosakond võib pea ringi käima panna, lehkab vängelt ja kui toidul saab vähemalt koostisosadest aru, kas tegemist on vegantootega, siis wc-puhastil on seda märksa keerulisem tuvastada.



Kaija Põder

Minu suurteks abilisteks koristamisel on olnud juba aastaid äädikas, sooda ja eeterlikud õlid. Esialgu tulenes see vaid sellest, et tudengina oli odavam osta pakk soodat ja pudel äädikat kui välja käia terve kohvikus teenitud tunnipalk, et wc-d puhtana hoida. Hiljem sain ma aru, et poes saadaval olevad spetsiifilised vahendid ajavad mind turtsuma ja silmad kihelema ning looduslikud puhastusvahendid tundusid mulle kui allergikule paremini sobivat.


Äädikas on suurepärane puhastusvahend, mis lisaks bakterite tapmisele lahustab ka rasva ja kogunenud mineraalid. Sooda seevastu eemaldab plekid, ebameeldivad lõhnad ja paneb pinnad läikima. Koos on nad üks tublimaid koristus-kombosid.


Tee nii


  • Üldpuhastusvahendi tegemiseks sega tühja spreipudelisse kokku 150ml vett, lisa 2tl nõudepesuvahendit või vedelseepi, ca 50ml äädikat ja veidi sidrunimahla. Raputa korralikult läbi ja puhastusvahend ongi valmis. Soovi korral võid lisada paar tilka oma lemmik eeterlikku õli.


  • Põrandad saavad puhtaks kui segad ämbrisse kokku vee ja umbes tassitäis äädikat, hea lõhna saamiseks võid lisada meelepärast eeterlikku õli. Ja siis tuleb muidugi põrandad lapi ja kokkusegatud pesuvahendiga üle käia.


  • Wc puhastuseks viska tualettpotti mõni supilusikatäis soodat, kalla peale äädikat ning sulge poti kaas. Oota 15 minutit, kuni kõik potis ära muliseb ning küüri harjaga üle.


  • Põhjakõrbenud pottide-pannide puhastamiseks kata nõu põhi soodaga ja kalla veidi vett peale. Keeda tasasel kuumusel, kuni potti tekib soodapasta ja hõõru sellega põhjakõrbenud osa maha.


  • Katlakivi eemalduseks veekeetjas lisa liitrile veele ca 3sp 30% äädikat, keeda äädikane vesi ära ja lase tund aega jahtuda. Vala katlakivine vesi välja ja keeda kaks kannutäit puhast vett enne kui teevett keetma hakkad.


Veel eraldi lugu on pesu pesemisega. Kastanid sisaldavad saponiini ja on seetõttu väga head nii kehaseebi kui ka pesuseebi valmistamiseks.


  • Pesuvahendi valmistamiseks läheb vaja umbes viis keskmise suurusega kastanit. Lõika need väiksemateks tükkideks, pooleks või neljaks ja koori ära. Koorimata kastanid võivad heledatele riietele hoopis tutikad plekid peale teha. Pane lõigutud või purustatud kastanid purki ning kalla peale ca 250ml vett. Lase sel üleöö seista ja hommikul kurna geel läbi sõela puhtasse anumasse. Pesu pesemisel doseeri nagu tavalist pesuvahendit.


Pesuseep kahjuks tugevamaid plekke nagu vein, muru ja veri ei eemalda, kuid nendega aitab võidelda sapiseep, mida täna leiab ka taimsetes versioonides.


Ise oma puhastusvahendeid kokku segades saad kindel olla, et koostis on loomasõbralik, puhas, ohutum nii sulle kui keskkonnale ja raske ajal ka rahakotisõbralik. Ole hea! 🙂


Foto: Pixabay user Monfocus




Kasutatud materjalid:

https://www.healthline.com/nutrition/baking-soda-benefits-uses

https://www.nrdc.org/stories/get-dirt-nontoxic-spring-cleaning

https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/baking-soda-and-vinegar-uses.htm


Lisa kommentaar

Email again: